Rubinki są to małe (do kilku mm) punktowe niezłośliwe zmiany w kolorze czerwonym, bordowym bądź fioletowym. Najczęściej pojawiają się w dojrzałym wieku, choć czasem z różnych przyczyn mogą wystąpić u młodych osób. Na ogół występują na ramionach, plecach, dekolcie.
Najlepszą i najbezpieczniejszą metodą pozbycia się rubinków jest laseroterapia. Laserem doskonale sprawdzającym się w walce z nimi jest Nd-Yag. Emituje on wiązkę o długości 1064 nm, która jest pochłaniana przez barwnik czerwony zlokalizowany w zmianie.
Przyczyny powstawania rubinków
- wiek dojrzały
- zaburzenia hormonalne
- predyspozycje genetyczne
Jak wygląda skóra po usuwaniu punktu rubinowego?
- światło emitowane przez laser koaguluje naczynie krwionośne, które buduje punkt rubinowy
- bezpośrednio po zabiegu rubinek zmienia kolor z czerwonego na czarny
- proces złuszczenia zmiany zajmuje najczęściej do 2 tygodni
Włókniaki miękkie są to małe, niezłośliwe zmiany w kolorze skóry bądź ciemniejsze, w początkowej fazie przypominają grudki później natomiast ulegają powiększeniu. Powiększone grudki skórne są miękkie oraz zawieszone na szypule. Nie towarzyszą im dolegliwości bólowe. Najczęstszym obszarem powstawania włókniaków miękkich są: szyja, dekolt, okolice pach, pachwin.
Zabiegiem, który doskonale sprawdza się w przypadku usuwania włókniaków jest laseroterapia Nd-Yag. Laser ten powoduje uszkodzenia włókniaka bez naruszenia integralności skóry.
Jak wygląda skóra po usuwaniu włókniaka?
- Podczas naświetlania laserem neodymowym następuje odparowanie wody z włókniaka. W wyniku tego zmiana ulega wysuszeniu i obkurczeniu, następnie w ciągu kilku dni odpada
- Podczas procesu gojenia ważne jest to, że zmiana musi wygoić się sama – nie można jej zdrapywać.
- Proces gojenia jest tym dłuższy, im większa jest zmiana (trwa zazwyczaj od 1 do 3 tygodni)
Cennik
1 zmiana – 50 – 100zł (w zależności od wielkości). Większa ilość zmian – cena ustalana indywidualnie.